Fotovoltaická elektráreň
Ako funguje fotovoltaická elektráreň?
Fotovoltaická elektráreň predstavuje zariadenie – systém, ktorý premieňa slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Zjednodušene môžeme povedať, že fotovoltaická elektráreň vám vyrába vlastnú elektrinu zo Slnka.
Celý proces je pomerne jednoduchý. Pri dopade slnečných lúčov na fotovoltaické (solárne) panely sa svetelná energia mení na jednosmerný prúd – a to vďaka fotoelektrickému javu. Následne dochádza k zmene na striedavý prúd, t. j. na elektrinu, ktorú môžete využívať na svoju každodennú spotrebu.
Vyvstáva otázka – Čo, ak nespotrebujem vyrobenú elektrinu? Najčastejšie sú dva scenáre. Prvý – ak je vaša fotovoltaická elektráreň typu on-grid, čiže je priamo napojená na verejnú distribučnú sieť, tak nevyužitá elektrina putuje do tejto siete. Druhý najčastejší scenár je uloženie nespotrebovanej elektrickej energie do batérie.
Z čoho pozostáva fotovoltaická elektráreň?
Základnými súčasťami sú spomínané fotovoltaické panely. Práve v nich prebieha proces premeny svetla na elektrickú energiu. V súčasnosti sú využívané tri typy solárnych panelov – monokryštalické, polykryštalické a amorfné (označované aj ako tenkovrstvové). K najpopulárnejším patria monokryštalické, keďže optimálny výkon a efektivitu dosahujú aj pri slabšom svetle. Navyše, na streche nezaberajú až tak veľa miesta.
Fotovoltaická elektráreň sa taktiež nezaobíde bez výkonových optimizérov (napomáhajú pri maximalizácií výkonu solárnych panelov) a striedača. Jeho úlohou je zmena jednosmerného prúdu na striedavý prúd. Fotovoltaická elektráreň si žiada aj elektromer so štvorkvadrantným meraním – meria výrobu aj spotrebu elektrickej energie na všetkých troch fázach. Nesmieme zabúdať ani na nosnú konštrukciu, na ktorú sú pripevnené panely. Je dôležitá ich odborná montáž, keďže panely musia odolávať celoročným výčinom počasia, vrátane silného vetra či búrky.
Fotovoltaická elektráreň – aké parametre zohľadniť?
Fotovoltaickú elektráreň zvyčajne navrhujeme na základe priemernej ročnej spotreby v dome/firme. K rozhodujúcim kritériám patrí aj veľkosť strechy a jej orientácia na svetovú stranu. Nemenej dôležitým parametrom je miera využívania elektrospotrebičov najmä počas dňa – mikrovlnka, chladnička, klimatizácia, bojler, osvetlenie atď.
Viacerí odborníci na fotovoltaiku sa zhodujú, že fotovoltaická elektráreň je skvelou voľbou pre tých, ktorí majú vyššiu spotrebu elektrickej energie a vyrobenú elektrinu vedia efektívne využiť počas slnečných dní. Ak k tomu zohľadníme neustále sa zvyšujúce ceny elektriny, slušnú návratnosť aj dlhoročnú životnosť solárnych panelov, tak je zrejmé, že fotovoltaická elektráreň je z dlhodobého hľadiska finančne dobrým rozhodnutím.
Finančný príspevok na fotovoltaickú elektráreň
Predtým, ako vám fotovoltaická elektráreň bude vyrábať elektrinu prakticky zadarmo, je potrebná kúpa a inštalácia solárnych panelov a ostatných súčastí, ktoré sú nevyhnutné pri spustení a prevádzke. V EMPRO SOLAR vám ochotne poradíme pri výbere vhodného fotovoltaického systému a vypracujeme cenovú ponuku na mieru. Do pozornosti dávame aj možnosť získania finančného príspevku (dotácie) v rámci štátneho programu Zelená domácnostiam. Príspevok je možné získať na rodinný či bytový dom alebo chatu.
Niekoľko základných informácií k finančnému príspevku:
- dotácie na solárne panely sú odstupňované podľa inštalovaného výkonu,
- môžete z nich financovať maximálne 50 % z obstarávacej ceny zariadenia ako celku,
- dotácia sa týka všetkých krajov na Slovensku, vrátane Bratislavského kraja.
Návratnosť fotovoltaickej elektrárne
Fotovoltaická elektráreň má štandardnú návratnosť do 10 rokov, v niektorých prípadoch už do 8. Ak vezmete do úvahy fakt, že životnosť solárnych panelov je približne 40 rokov, niet pochýb o výnosnosti a výhodnosti vášho rozhodnutia. Pretože za cca 10 rokov získate svoje peniaze späť v podobe finančnej úspory za elektrickú energiu a ďalšie tri desaťročia máte vyrobenú elektrinu prakticky zadarmo.